Bulunan bu bebek mamuta; bulan kişinin eşinin ismi olan “Lyuba” ismi verildi. Bulunan mamutun 41.800 yıl önce yaşadığı , 1 ila 1,5 aylık olduğu tahmin edilmektedir. Bilim adamları Lyuba’nın bugüne kadar bulunan , en iyi korunmuş mamut mumyası olduğunu belirtiyorlar. Bundan önce bu ünvan bebek mamut Dima’ya aitti.bebekmamut

Lyuba 2007 senesinde ren geyiği yetiştiricisi ve avcı olan Yuri Khudi ve oğulları tarafından Rusya’da Yamal yarımadasında bulundu. Bulduğunun mamut vücudu olduğunu anlamış ve Nenetsler tarafından mamut kalıntılarına dokunmak kötü şans getirdiğine inanıldığı için mamuta hiç dokunmamıştır. 200 km ötede arkadaşının bulunduğu küçük bir kasabaya gitmiş ,burada yerel bir müzenin müdürüne haber vermiştir. Müze müdürü yetkilileri organize ederek , Yuri Khudi ve arkadaşıyla beraber Khudi’nin Lyuba’yı bulduğu yuribey nehrine gittiler. Yalnız Lyuba’nın cesedi daha önce buldukları yerden kaybolmuştu. Çevre yerleşim yerleri araştırıldı. Vücut en yakın yerleşim yeri olan Novy Port’da yerel bir dükkanın vitrininde sergilenirken bulundu. Lyuba’nın bulunduğu yerden çıkarılması ve taşınması sırasında oldukça zarar görmüştür. Kulağı ve kuyruğu köpekler tarafıdan ısırılmıştır. Ama yinede bugüne kadar bulunan en iyi korunmuş mamut mumyasıdır. Daha sonra Salekhard’da bulunan müzeye helikopterle transfer edilmiştir.

Lyuba’nın 50 kg ağırlığında , 85 cm boyunda kabaca günümüz filleri ile yaklaşık aynı boy ve ağırlıkta olduğu tespit edilmiştir. Daha önce de dediğimiz gibi Lyuba’nın vücudu oldukça iyi korunmuştur. Gözleri yerinde ,organları yerinde , cildi oldukça iyi durumdadır. Bu sebeple Lyuba incelenmek üzere Japonya’da buluna Jikei Üniversitesine gönderilmiştir. Lyuba’nın nehri geçmeye çalışırken nehir yatağında çamura batarak öldüğü sanılmaktadır. Ölümünden hemen sonra vücudu laktik asit üreten bir bakteri tarafından kaplanmış , buda neredeyse hiç bozulmadan bu güne kadar gelmesini sağlamıştır. Bilim adamları midesinde anne sütünü saptamışlardır. Bilim adamları Lyuba’yı inceleyerek mamutların 4000-4500 yıl önce neslinin tükenmesine neyin sebep olduğuna dair bulgular bulacaklarını umut etmektedirler.

error: İçerik korumalıdır !!!